صفر تا صد اجرای سردخانه در مشهد

صفر تا صد اجرای سردخانه در مشهد

یکی از مهم ترین دغدغه هایی که بسیاری از فروشگاه داران مواد غذایی و افرادی که قصد نگهداری مواد غذایی و تجهیزات در سلامت کامل هستند، اجرای سردخانه در مشهد است. در صورتی که بتوانید به بهترین شکل یک سردخانه ایده عال برای خود، ایجاد کنید، به بهترین شکل می توانید، بیشترین بهره وری را از فضای آن داشته باشید.

ابتدا با این صنعت و تکنولوژی آشنایی کامل پیدا کنید تا بتوانید نظارت کافی و مناسبی را به ساخت سردخانه در مشهد یا هر شهری که هستید، برای خود داشته باشید. به دلیل این بیشتر کاربران ما، همشهریان ما هستند، در قالب اجرای تجهیزات در این شهر، توضیحات را ارائه می دهیم. در صورتی که هیچ تفاوتی نداشته و شما که از شهرهای دیگر، هستید، می توانید سوالات و نظرات خدو را با ما در میان بگذارید.

آنچه که باید درباره طراحی و ساخت سردخانه بدانید!

یکی از مهم ترین عواملی که تعیین کننده هزینه ساخت سردخانه است. در طراحی انواع سردخانه ها همواره نکات بسیاری وجود دارد که بستگی مواردی مانند موادی که می خواهید در آن نگهداری کنید و فضایی که برای این سیستم در نظر گرفته و عوامل وابسته به این موارد دارد. در ادامه 12 نکته مهم در طراحی انواع سردخانه را برای شما توضیح می دهیم:

در این بابت باید از خود سوالاتی را بپرسید که پاسخ آن ها، می تواند به طراحی سردخانه شما، کمک ویژه ای کند:

 1. چه موادی را می خواهید در سردخانه نگهداری کنید؟
 2. در چه مکانی می خوهید سردخانه را بسازید؟
 3. به چه مقدار فضا در سردخانه نیاز دارید؟
 4. چقدر قصد هزینه کردن برای ساخت سردخانه در مشهد دارید؟ (قبل از پاسخ به سوال، بخش برآورد هزینه ساخت سردخانه را بررسی کنید)
 5. قصد ساخت چه نوع سردخانه ای را دارید؟ (در ادامه این مقاله می توانید با انواع سردخانه ها آشنا شوید)
 6. از چه سیستم برودتی در سردخانه می خواهید استفاده کنید؟

در ادامه این سوالات را به طور تخصصی پاسخ خواهیم داد:

1) چه موادی را می خواهید در سردخانه نگهداری کنید؟

خب قطعا شما زمانی که تصمیم به ساخت سردخانه در مشهد، کردید، ابتدا مواد غذایی که قصد نگهداری آن را دارید، انتخاب کرده اید. برخی در این مورد تصور می کنند که با احداث سردخانه، می تواند سفارشات کلان برای نگهداری هر نوع مواد غذایی و مواد آزمایشگاهی را گرفته و درآمدهای بسیار زیادی در این زمینه بدست آورند. اما مهم ترین اصل برای اجرای سردخانه در مشهد یا هر شهر دیگر آن به صورت کاملا باکیفیت، انتخاب یک نوع مواد غذایی برای نگهداری آن و اجرای اصولی سردخانه بر اساس آن است.

منظور ما از نگهداری یک نوع ماده غذایی، مثلا نگهداری فقط مرغ یا گوشت نیست. مواد غذایی در این بابت براساس دمایی که باید نگهداری شوند، دسته بندی می شوند و کلی ترین دسته بندی آن ها، بر اساس نگهداری در دمای بالای صفر درجه و دمای کمتر از صفر درجه است.

2) در چه مکانی می خواهید سردخانه را بسازید؟

در صورتی که تصمیم به ساخت سردخانه در مشهد دارید، قطعا مکان آن را تعیین کرده اید. اما نکته ای که در این زمینه باید بدانید این است ابتدا تمام این سوالات را برای خود پاسخ داده و سپس با یک کارشناس خبره در زمینه اجرا و طراحی سردخانه صحبت کرده و بعد برای هر کدام از این سوالات و پاسخ به آن ها، تصمیم گیری کنید.

به عنوان مثال سعی کنید مکانی را برای سردخانه در نظر بگیرید که زیر نور مستقیم آفتاب نباشد، مثلا مکانی مانند سوله یا فضای سرپوشیده. البته پاسخ این سوال به موادی که قصد نگهداری آن را دارید، بستگی دارد که می تواند به مقدار فضای در نظر گرفته نیز، تاثیر بسیار زیادی بگذارد.

در صورتی که به سوالاتی که در بالا مطرح شد در کنار یک کارشناس خبره، پاسخ دهید، می توانید با آن کارشناس و پاسخ این سوالات، بهترین برنامه ریزی را برای اجرای سردخانه در مشهد را داشته باشید.

مهم ترین نکات در طراحی و اجرای سردخانه

1) مهم ترین و اساسی ترین نکته در طراحی و اجرای سردخانه در مشهد که باید بدانید این است که تمام بخش های سردخانه با هم ارتباط زیادی دارند به گونه ای که فراموش کردن یکی از آن ها می تواند در آینده شما را دچار مشکل کند. 90 درصد فاکتورهای مهم در ساخت سردخانه، با پاسخ به سوالات بالا، مشخص و تعیین می شود.

2) سردخانه ها در یک تقسیم بندی به دو دسته سردخانه بالای صفر و زیر صفر تقسیم بندی می شود که در طراحی باید این مورد را حتما در نظر بگیرید.

3) نوع مواد غذایی که قصد نگهداری آن در سردخانه را دارید، مهم ترین فاکتور در طراحی انواع سردخانه ها است.

4) شرایط آب و هوایی می تواند تاثیر بسیار زیادی در طراحی و ساخت یک سردخانه ایده عال داشته باشد. چون بسته به فشار آب و هوای منطقه، مقدار مشخصی را برای تبادل هوای سردخانه با بیرون در نظر می گیرند.

5) ضخامت عایق روی دیوارها اهمیت زیادی در این موضوع دارد و در مورد انجماد عمیق، معمولاً ضخامت لایه عایق بیشتری اعمال می شود.

6) مقدار عایق بندی دیوارهای جدا شده نکته بسیار مهمی است باید در نظر گرفته شود.

7) درب سردخانه باید دارای قالب نگهدارنده دما باشد و همچنین باید در دمای اتاق های سردخانه و گاها زیر 0 درجه سانتیگراد (به ویژه در اتاق های یخ زدگی عمیق) نصب شود تا درب منجمد نشود. علاوه بر این، برای جلوگیری از تجمع یخ در زیر و کف زمین، لازم است سیستم گرمایش از کف در اتاق های یخ زده و سردخانه که دمای اتاق آنها کمتر از 0 درجه سانتیگراد است، نصب کنید.

8) محفظه ای را برای تبادل هوا در طراحی سردخانه ها باید در نظر بگیرید. البته در نظر گرفتن این تبادل هوا باید به اندازه کارشناسی شده باشد، چون در صورتی که تبادل هوا، بیش از اندازه باشد، کمپرسورهای سردخانه شروع به کار می کنند و سردخانه بیش از حد سرد شده و ممکن است باعث از بین رفتن مواد غذایی یا همان موادی که در آنجا قرار میگیرد، شود.

9) یک شیر تسکین دهنده فشار تهویه یا یک شیر سرریز برای یکسان سازی فشار بین اتاق سردخانه و هوای اطراف (یکسان سازی فشار دو طرفه) در اجرای سردخانه در مشهد باید در نظر بگیرید. البته که بسته به آب و هوای شهر شما، این موارد ممکن است تغییر کند و نیاز به کارشناسی دقیق تری دارد.

10) در طراحی و ساخت سردخانه ها، موضوع فشار هوا را جدی نگیریم ممکن است هوای داخل آن بیش از حد خنک شود و در نهایتا باعث ایجاد برفک ها بر روی سقف و دیواره ها شده و در نهایتا پس از مدتی سیستم سردخانه را دچار خرابی می کند.

11) در طراحی سردخانه برای ورود و خروج خود باید نکاتی را در نظر بگیرید. هنگام ورود و خروج به یک اتاق سردخانه، در صورتی که کارشناسی شده، با دقت کامل و در نظر گرفتن موارد خاص، صورت نگیرد ممکن است هوای زیاد وارد و یا خارج شود. این تبادل هوا می تواند منجر به سناریویی شود که در آن دیگر دمای اتاق سردخانه توسط سیستم تبرید قابل حفظ نباشد و قطعا نیازی به توضیح نیست که هزینه های مصرف برق و انرژی سردخانه در صورت رعایت نکردن این نکات در طراحی ها، چقدر می تواند برای شما افزایش پیدا کند.

12) طبق ایزو 27000، طبق قانونی در این استاندارد وجود دارد، لازم است که یک دستگاه هشدار دهنده در اتاق های سردخانه با حجم بیش از 10 متر مکعب (اتاق هایی که افراد می توانند به آن وارد شوند) نصب شود. هشدارهای این دستگاه باید به گونه ای باشد که شخص کنترل کننده سیستم به راحتی و کسری از ثانیه، متوجه آن شود.

در اجرای سردخانه در مشهد اگر این 12 نکته را در طراحی این مکان، نظر نگیرید در آینده نه چندان نزدیک، قطعا با مشکلاتی روبرو می شوید که ممکن است برای شما هزینه های گزافی را ایجاد کند. البته که کارشناسان سرمایش همیشه قبل از ساخت سردخانه در مشهد، تمامی موارد مربوط به طراحی در نظر گرفته و سعی می کنند با توجه به تجربیات خود، بهترین سردخانه را برای شما بسازند.

حال بهتر است که قبل از اجرای سردخانه در مشهد و ایجاد فضای کاربردی برای نگهداری هرچه بهتر مواد در آن، با توجه به موادی که قصد نگهداری آن را دارید، باید بدانید که انواع سردخانه چیست.

 

انواع سردخانه های موجود در ایران

سردخانه ها به طور کلی بر اساس فاکتورهای مختلفی دسته بندی می شود. این فاکتورها عبارت اند از:

 • دما کاری
 • حجم و ابعاد
 • نوع اتمسفر
 • گاز برودتی مصرفی
 • نوع کاربری

انواع سردخانه ها بر اساس دمای کاری

بر اساس نوع مواد غذایی که قرار است در این سردخانه ها، نگهداری شود، دمای خاصی را در نظر می گیرند. این فاکتور شاید خیلی در ساخت سردخانه در مشهد، برای شما اهمیت نداشته باشد. چون معمولا سردخانه در یک بازه دمایی قابل استفاده هستند و مواد غذایی که ما استفاده می کنیم نیز در بیشتر موارد در یک بازه دمایی، نگهداری آن ها، تفاوتی نمی کند.

اما به طور کلی انواع سردخانه ها بر اساس دمای کاری عبارت اند از:

1) سردخانه های زیر صفر: این نوع سردخانه را بیشتر برای انجماد محصولات استفاده می شود. گوشت های یخی که در بازار وجود دارد، حاصل حضور در این سردخانه هاست. بازه دمای این نوع سردخانه ها چیزی بین 12- تا 23- درجه سانتی گراد است. بیشتر سردخانه هایی که برای نگهداری گوشت، مرغ، بستنی استفاده می شود، در دمای 18- قرار دارند. اگر قصد اجرای سردخانه در مشهد برای محصولات گوشتی و بستنی هستید، می بایست از سردخانه های زیرصفر درجه استفاده کنید.

2) سردخانه های بالای صفر درجه: مهم ترین تفاوت این نوع سردخانه ها با سردخانه های زیر صفر بازه دمایی است که برای آن، استفاده می شود. معمولا این نوع سردخانه ها دمایی همانند دمای یخچال منزل را دارد، یعنی چیزی حدود 1 تا 6 درجه سانتی گراد، که مناسب ترین دما برای نگه داری مواد غذایی همچون میوه، سبزی، مواد نیم پز و … است. پس در صورتی که قصد نگهداری میوه در طولانی مدت برای فروش در شب یلدا یا شب های عید هستید، بهترین کار استفاده از این نوع سردخانه ها است.

انواع سردخانه ها بر اساس گاز برودتی مصرفی

شما که قصد اجرای سردخانه در مشهد را دارید حتما میدانید که یکی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده سیستم های برودتی گازها، هستند. همان طور که می دانید در فرایند سیستم های برودتی، گاز مبرد نقش بسیار بسیار مهمی را ایفا می کند. حال با توجه به گازی که در سردخانه ها استفاده می شود، آن ها را دسته بندی می کنند:

1) سردخانه آمونیاکی: اگر از قدمت سردخانه های صنعتی سوال کنید و در مورد گاز مبرد مورد استفاده در آن زمان بپرسید، با گاز آمونیاک یا همان NH3 روبرو می شوید. در سردخانه آمونیاکی از کندانسور نوع تبخیری استفاده می شود و فشار گاز آمونیاک را با فرایندهایی حدود 10 bar کاهش می دهند. در ادامه مهم ترین ویژگی های این نوع سردخانه ها را بررسی می کنیم:

 • اثر تبرید مبرد آمونیاک در بالاترین حد خود قرار دارد چون دمای جوش پایینی دارد
 • سازگاری با محیط زیست
 • قیمت به صرفه برای استفاده در سردخانه ها
 • بوی آمونیاک به گونه ای است که به راحتی می توانید نشتی آن را حدس بزنید
 • هزینه استفاده از گاز آمونیاک به صرفه تر از گازهای r22 و دیگر گازهاست (مناسب برای ساخت سردخانه در مشهد)

اما سوالی که بسیاری از کاربران با آن روبرو هستند، این است که معایب سردخانه های آمونیاکی چیست:

آیا معایب سردخانه های آمونیاکی به قدری است که از ساخت آن صرف نظر کنیم؟

تصمیم اجرای سردخانه در مشهد نیاز به داشتن اطلاعات کاملی در زمینه سردخانه ها دارد، به همین دلیل سعی می کنیم تمام موارد ساخت سردخانه را برای شما بررسی کنیم. در ادامه معایب سردخانه های آمونیاکی را برای شما لیست کرده ایم:

 • سمی و قابل اشتعال بودن گاز آمونیاک
 • دارای قوانین امنیتی فشرده و دشوار
 • نیاز شدید به آب در زمان استفاده از آمونیاک

این مقاله ادامه دارد …

10دقیقه مطالعه

لینک اشتراک مقاله با دیگران

[ratemypost]
سرمایش

سرمایش 77پست تا امروز

دیدگاه کاربران یک دیدگاه

آخرین محصولات فروشگاه

مشاهده همه