بزرگترین یخچال خشتی جهان کجاست؟

بزرگترین یخچال خشتی جهان کجاست؟

یکی از سوالاتی که ممکن است برای کاربران ایجاد شود، این است که بزرگترین یخچال جهان چیست و کجاست. غول پیکر ترین یخچال جهان یک یخچال خشتی است که در اطراف کرمان قرار گرفته است. یخچالی که عنوان بزرگترین یخچال خشتی جهان نام گرفته است. اما اینکه چرا این عنوان را به این یخچال داده اند و این یخچال چه ویژگی های ساختاری دارد، موضوعی است که ما در این مقاله از سایت سرمایش می خواهیم برای شما بررسی کنیم.

در گذشته یکی از مشکلاتی که مردم با آن روبرو بودند، نگهداری مواد غذایی بود. آن ها نمی توانستد، مواد غذایی خود را هر جایی که دم دست بود، قرار دهند. به همین دلیل فکر چاره شده و سعی کردند مکانی ثابت را برای مواد غذایی خود، در نظر بگیرد. مکانی که دمای آن، نسبت به مکان های دیگر، در تمام طول سال، کمتر باشد.

جالب است بدانید ایرانیان، این مسئله را حل کردند و همین باعث شد که این سیستمی که طراحی کردند، بسیاری از مکان های غیر قابل استفاده در جهان را به مکانی قابل زندگی، تبدیل کند.

یخدان موئدی یکی از همین سیستم های مدیریت آب است در سال ها قبل چیزی حدود هزاران سال قبل، مورد توجه جهانیان، قرار بگیرد. یخدان موئدی بزرگترین یخچال خشتی جهان است که شگفتی های زیادی دارد و ما می خواهیم این سازه  را از منظر حوزه تخصصی خود، بررسی کنیم.

بزرگترین یخچال خشتی جهان کجاست؟

بیایید ابتدا به این سوال پاسخ دهیم که بزرگترین یخچال خشتی جهان کجاست. یخدان موئدی یکی از آثارهای شگفت انگیز تاریخی شهر کهن کرمان است. زمانی که وارد خیابان ابوحامد در این شهر می شوید، ابتدا عظمت این بنای تاریخی، هوش و حواس شما را پرت می کند. نامی که برای این یخچدان در نظر گرفته اند (موئدی) برگرفته از نام محله ای در کرمان است، که در گذشته پر از زمین و قنات هایی پر آب بوده که رونق بسیاری نزد کشاورزان و مردم این منطقه داشته است.

قدمت این یخچال خشتی، به دوران صفویه بر می گردد. خشتی بودن این بنا بیشتر به دلیل نگهداری دما و هوای کم آن محیط است. به گونه ای که در روزهای گرم تابستان، کمترین کاهش دما را در این محیط یخچال داشته باشیم.

مهم ترین کاربری این بنا در گذشته نگهداری یخ و آب بوده است. به گونه ای که در زمستان، این مکان را با آب و یخ، پر کرده و در تابستان برای نگهداری مواد غذایی، از آن، استفاده می کردند. این تنها دلیل بقای زندگی مردم در مناطق کویری مثل کرمان، زاهدان، یزد و … است.

بزرگترین افتخار کرمانی ها، این بود که قبل از اینکه برق اختراع شود، آن ها شرایطی را ایجاد کردند که بتوانند مواد غذایی خود را بدون استفاده از سیستم خاصی، نگهداری کنند. یعنی اختراغ یخچال بدون برق، یعنی اختراع یخچال قبل از اختراع برق.

سازه هایی که به راحتی هر چه تمام تر، یخ را در گرمای طاقت فرسای تابستان های کویر، نگهداری می کردند بدون هیچ خرابی و مشکل خاصی. حال اینکه چطور و چگونه این اتفاق و جریان، صورت می گرفت، در ادامه با هم بررسی می کنیم.

بررسی فنی بزرگترین یخچال خشتی جهان

یکی از مهم ترین وظیفه های یخچال های بزرگ و بناهای این چنینی، نگهداری یخ های بود. آن ها به وسیله نگهداری یخ، می توانستند از مواد غذایی خود در تابستان ها، نگهداری کنند.

دیوارهای بلند و قطور در این بناها وجود دارد که پشت آن، سطوحی صاف ایجاد می کردند. وظیفه این دیوارها، این بود که از تابش خورشید و گرمای حاصل از آن، به آب هایی که در زمستان، منجمد شده است، جلوگیری کند. آن ها سعی می کردند که دور تا دور این فضاهایی که یخ و آب در آن می باشد، دیوار کشی کنند تا گرما با به هیچ وجه به این یخ ها، برخورد نکنند.

روی توده های منجمد شده یخ، آب هایی جمع می شد. اندازه این آب به گونه ای بود که در سرما یک شب، بتواند منجمد شود و در حالت مایع باقی نماند.

تراز بودن این سطح یخی یکی از نکات فنی بود که یخچال سازان در آن زمان، باید در نظر می گرفتند. معمولا هم برای تزار کردن، از ظروف آب، استفاده می کردند.

بعد از اینکه این آب ها منجمد شدند، آن ها را تکه تکه کرده و درون منبع و انبار یخ، نگهداری می کردند.

جالب است بدانید که یخچال سازان آن زمان، فکر آب شدن یخ ها در تابستان نیز بوده و برای هدر نرفتن این آب ها، مکانی را برای آن ها، در نظر داشتند. آن ها، برای آب هایی که ممکن بود در تابستان آب شود، چاه هایی را در نظر گرفته بودند. یخ های آب شده، توسط آبراه هایی به سمت چاه ها رفته در آنجا، ذخیره می شدند.

بزرگترین یخچال خشتی جهان نیز همین ویژگی ها را داشته ولی به صورت کاملا حرفه ای تر و قوی تر.

یکی از اقداماتی که مردمان آن زمان، برای نگهداری و سرویس این یخچال ها، در نظر می گرفتند این بود که هر سال، یک لایه خشت و گل بر روی گنبدهای این یخچال ها، می کشیدند. این نشان می دهد که تعمیر و سرویس یخچال فریزر در سیستم های سرمایش، از همان ابتدا اهمیت زیادی داشته و کارآمد بوده است.

یخچال موئدی دارای ۲۰ متر ارتفاع است و در اصل در زمان های قدیم این یخدان جز اساسی ترین و حیاتی‌ترین مراکز شهری کرمان به حساب می آمد و برای مردمان ایران زمین، اهمیت بسیار زیادی داشته است.

5دقیقه مطالعه

لینک اشتراک مقاله با دیگران

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

این پست چقدر مفید بود؟

sarmayesh

sarmayesh 77پست تا امروز

دیدگاه کاربران 3 دیدگاه

 • اسحاق

  درود و خسته نباشید…ببخشید لطف کنید بفرمایید برای تشخیص و خرید کمپرسور دانفوس اصل سه چهارم برای یخچال ۶درب فروشگاهی چه نکاتی را باید مدنظر داشت.. ممنون میشم قیمت روز رو هم قید بفرمایید..سپاس

  پاسخ دهید

  • sarmayesh

   سلام دوست عزیز.اول اینکه حتما از مراکز معتبر تهیه کنید.دوم اینکه حتما دقت کنید کلمه دانفوس روی موتور حک شده باشه.برچسب روی موتور نوشته شده باشه دانفوس .به دلیل اینکه دانفوس و سکاپ کامل شبیه به هم هستند بعضا کمپرسور سکاپ رو به جایی دانفوس میفروشن.برای قیمت روز هم لطفا با فروشگاه تماسس بیرید.ممنونم. 05138595333

   پاسخ دهید

 • Mohamad

  درود و خسته نباشید

  پاسخ دهید

آخرین محصولات فروشگاه

مشاهده همه