تکنسین کولر گازی و ویژگی های مهم آن

تکنسین کولر گازی و ویژگی های مهم آن

شاید درابتدا که کلمه تعمیر کولر گازی به گوش هر کسی بخورد یه کار بسیار دشوار و سخت در ذهن او ایجاد گردد و اولین راه حل و تنها راه حل برای تعمیر کولر گازی را مراجعه به یک تکنسین کولر گازی بداند البته در موارد تخصصی تعمیر کولر گازی حتما بهترین کار همین مورد یعنی مراجعه به مراکز مجاز تعمیر کولر گازی یا مراجعه به یک تکنسین کولر گازی میباشد ولی همیشه عیب هایی که در کولر گازی شما ایجاد می شود یک عیب و ایراد تخصصی نیست بلکه بدلیل نا اگاهی و حتی عدم اطلاع درست از کار کردن با دستگاه می باشد که برای شما به صورت یک عیب آشکار میگردد که بعضی از این موارد به قدری سطحی و جزئی هستند که شما با مطالعه دفترچه راهنمای کولر گازی خود به راحتی می توانید آن را رفع کنید ولی بعضی موارد دیگر کمی در سطح بالاتر می باشند، ولی در سطح یک ایراد بزرگ نیستند و خود شما نیز با کمی مطالعه و یا یک سرچ می توانید ایراد را رفع کنید و دیگر نیاز نیست هزینه ای بابت تعمیر کولر گازی خود بپردازید، در ادامه مقاله همراه ما باشید و به نکات جالبی که در این مقاله هست دقت کنید.

نصب کولر گازی

معرفی تکنسین کولر گازی

تکنسین کولر گازی فردی است که تخصص و تجربه کاملی در زمینه تعمیرات و نصب کولر گازی داشته باشد. در بحث تعمیرات کولر گازی بخش های زیادی وجود دارد که ممکن است تکنسین ها هر کدام در یک بخش مهارت زیادی داشته باشند. بعضی از تکنسین ها تخصص تعمیر کولر در محل را دارند، برخی تخصص نصب کولر در محل و نیز برخی تخصص تعمیر دستگاه در واحد فنی فروشگاه را دارند.

البته یک نصاب کولر گازی تمام مهارت هایی که گفته شد را باید داشته باشد. ولی تخصص داشتن در یک حوزه میتواند یک امتیاز برای آن ها محسوب شود. ما در این مقاله به بررسی اینکه از یک تکنسین کولر گازی چه انتظاراتی میرود؟ چه مواردی را باید زمان نصب از تکنسین بخواهید؟ و موارد دیگر میپردازیم.

وظیفه تکنسین کولر گازی چیست؟

همان طور که گفته شد، یک تکنسین تعمیر کولر گازی در مشهد یا هر شهر دیگری میتواند فقط در یک بخش تخصص خاصی داشته باشد. پس بسته به بخشی که در آن تخصص دارد وظایف خاص خود را دارد. اما اهمیت کار و مهم بودن آن برای تمام بخش های مختلف واحد فنی تعمیرات کولر گازی یکسان است.

آن ها وظیفه دارند تمام سیستم های تهویه گازی که در منازل، فروشگاه ها، مدارس و … قرار دارند را کنترل و بررسی کنند. یک کولر گازی باید در دوره های زمانی مختلف مورد کنترل و سرویس قرار بگیرد. معمولا زمانی که شما کولر گازی خریداری میکنید برای شما، زمان هایی را برای سرویس کولر شما تعیین میکنند که وظیفه تکنسین های کولر گازی است که برای سرویس کولر به محل شما مراجعه کند.

یک روز کاری معمولی در زندگی نصاب کولر گازی مشهد با مرور کارهای حوزه تخصصی اش شروع میشود. واحد فنی تکنسین ها را برای رفتن به سمت مشتریان برای سرویس در محل، آماده میکند. در آن زمان هر تکنسین بسته به تخصصی که دارد به مشتریان مربوط به تخصص خود مراجعه میکند.

کار تکنسین های کولر گازی می تواند ترمیم لوله ای باشد که نشتی داشته است و یا تعویض قطعه مکانیکی که دچار مشکل شده است و موارد دیگر که سعی کردیم به صورت چک لیست در ادامه برایتان بیان کنیم:

 • عیب یابی لوله و اتصالات آن ها و موارد مربوط به آن
 • عیب یابی قطعات الکترونیکی و تعویض آن
 • تست اتصالات برقی و عیب یابی موارد مربوط به آن
 • انجام راهکار هایی برای بهبود بخشیدن به عملکرد کولر گازی
 • تست فیلتر ها و در صورت لزوم تعویض آن ها
 • نصب و عیب یابی موارد مربوط به ترموستات
 • نصب کولر گازی و تمام تجهیزات مربوط به آن
 • تشخیص محل قرار گیری موتور کولر گازی
 • ثبت و ضبط کردن تمام مواردی که در زمان سرویس دادن انجام میشود

در ادامه مقاله به اصلی ترین وظایف تکنسین ها که شامل نصب کولر گازی، موارد مربوط به سرویس های دوره ای و تعمیرات است، به طور مختصر به آن میپردازیم:

نصب کولر گازی

تکنسین کولر گازی تمام مراحلی که برای نصب یک کولر گازی لازم است را به ترتیب برای خود یاداشت کرده و با مراجعه به محل تک تک این مراحل را انجام میدهد. بعد از اینکه سفارش نصب از طرح واحد فروش گرفته شد، نصاب به محل نصب مراجعه کرده و در اولین مرحله محل نصب کولر گازی و همین طور موتور آن را مشخص میکند. سپس نصاب کار های نصب کولر را شروع میکند.

نگهداری و سرویس دوره ای

هر کولر گازی که دارای گارانتی باشد، یک دوره سرویس در بازه زمانی مختلف برای آن در نظر میگیرند. این سرویس های دوره توسط تکنسین ها انجام میشود. تکنسین در سرویس های دوره ای سعی میکنند از تمام جهت یک کولر گازی را مورد بررسی و بازبینی قرار دهند تا اگر قطعه ای خراب شده باشد و یا امکان خراب شدن آن در آینده نزدیک وجود داشته باشد، آن را تعویض کنند. یک تکنسین کولر در این مرحله مواردی را در نظر میگیرد تا عملکرد آن را بهبود بخشد.

بحث تعمیرات کولر گازی

این مورد زمانی رخ میدهد که کولر گازی شما دچار مشکل شده و شما با واحد پشتیبانی شرکت تماس میگیرید. سپس واحد فنی با توجه به نوع خرابی کولر تکنسین مورد نظر را برای شما ارسال میکند. زمانی تکنسین در محل کولر گازی قرار گرفت باید علاوه بر مواردی که شما در خرابی سیستم اعلام کردید، موارد دیگر را بررسی کند. چون ممکن است شما به درستی اعلام خرابی نکرده باشید.

تکنسین های کولر گازی عمدتا برای شرکت یا واحد خدماتی خاصی کار میکنند. این جریان باعث میشود در طول یک ماه سرویس دهی بیشتری را به مخاطبان خود برسانند. ولی در کنار این، برخی تکنسین ها نیز به صورت پروژه ای با شرکت ها کار میکنند که این میتواند هزینه بیشتری برای مشتریان داشته باشد، مگر اینکه کولر گازی در دوره گارانتی باشد و مشتری نیاز به پرداخت هزینه نداشته باشد.

از جنبه دیگر کار نصاب کولر گازی مشهد، مشاوره به مشتریان در مورد چگونگی پیشگیری از مشکلات آینده و نگهداری صحیح از تجهیزات کولر گازی است. موارد مربوط به روغن کاری قطعات یا تغییر فیلترها است که ممکن است هر شخصی بتواند انجام دهد.

خلاصه اینکه نصاب کولر گازی در کار خود سه هدف دارد:

 • جلوگیری از مشکلاتی که ممکن است در آینده پیش آید.
 • کم کردن هزینه های شما در راستای نگهداری کولر گازی.
 • ایجاد آسودگی خاطر برای مشتری

البته که برخی از تکنسین ها در زمانی که خدمات خود را به مشتری ارائه میدهند، مشاوره ای برای فروش محصولات شرکت نیز به مشتریان ارائه میدهند. آن ها بر این باورند که ممکن است برخی از مشتریان قصد تعویض کولر گازی و یا اینکه قصد ارتقا محصول خود را داشته باشند.

بسته به تخصصص هر تکنسین، آن ها از ابزارهای مختلفی استفاده می کنند. این ابزار ممکن است مواردی از قبیل پیچ گوشتی، آچار، دستگاه برش لوله و سایر ابزارهای دستی اصلی باشد. ابزار های پیشرفته این کار شامل موارد زیر میشود:

 • لوله بر مسی
 • پرچ کن یا لاله کن
 • منیفولد سرویس (گیج فشار)
 • مولتی متر
 • پمپ وکیوم
 • ترمومتر
 • مانومتر
 • دستگاه فنر خم کن لوله ی مسی
 • کپسول گاز برودتی

درآمد نصاب کولر گازی چقدر است؟

نصاب های کولر گازی دو دسته هستند. گروه اول افرادی که به صورت پروژه ای و خود اشتغالی کار میکنند، یعنی با تبلیغات و موارد این چنینی مشتریان را ارائه خدمات به آن ها، به سمت خود جذب میکنند. اما گروه دوم افرادی هستند که با شرکت های خدماتی یا شرکت های فروش و خدمات پس از فروش کولر گازی کار میکنند. درآمد نصاب کولر گازی در گروه اول بیشتر از گروه دوم است ولی مقدار سفارشات و درخواست ها در این گروه به نسبت گروه دوم کمتر است.

آیا شما میتوانید یک تکنسین کولر گازی باشید؟

تکنسین های کولر گازی جدا از داشتن تخصص در زمینه کاری خود، آدم های واقع بینی هستند. آن ها افرادی پایدار، مقاوم و در کار خود بسیار دقیق و صرفه جو هستند. این افراد کارهایی که نیاز به تلاش زیاد مقاومت بدنی بالایی داشته باشد را بیشتر میپسندند.

محل کار یک تکنسین کولر گازی به چه صورت است؟

تکنسین کولر گازی یا نصاب کولر گازی همان طور که گفته شد، میتوانند به صورت سیار در محلی که کولر گازی نصب شده است، کار خود را انجام دهد. ولی برخی از تکنسین ها تعمیرات را فقط در تعمیرگاه و واحد فنی شرکت انجام میدهند. معمولا اگر خرابی کولر گازی بیش از حد باشد باید کولر گازی در واحد فنی شرکت تعمیر شود.

افرادی که در واحد فنی یا تعمیرگاه کار خود را انجام میدهند معمولا سختی کار کمتی دارند. یکی از دلایل سختی کار نصاب کولر گازی در واحد سیار، انجام کار در مقابل چشمان مشتری یا درخواست کننده است. آن ها باید کار خود را بدون اشکال و در بهترین حالت ممکن انجام دهند. چون اگر کار با دقت انجام نشود، مشتری سریعا این موضوع را با شرکت در میان میگذارد. در کنار این جریان، سختی های زمان نصب کولر گازی را نیز باید به آن اضافه کنیم.

چه نکات ایمنی را تکنسین کولر گازی باید رعایت کند؟

تکنسین های کولر گازی مخصوصا سرویسکارهای سیار، با خطرات زیادی روبرو میشوند. خطراتی که در واحد فنی برای تکنسین های کولر گازی وجود دارد، مواجه با جریان برق و ابزارهای پیشرفته تعمیر کولر گازی است. اگر تکنسین ها موارد ایمنی را در واحد فنی رعایت نکنند، ممکن است خسارات مالی و جانی زیادی را به دنبال داشته باشد.

اما نصاب کولر گازی مشهد در مقابل تکنسین های واحد فنی، با خطرات بیشتر مواجه میشود. این خطرات شامل قرار گرفتن در ارتفاع، ایجاد جریان برق برای راه اندازی کولر گازی و موارد این چنینی است.

سخن آخر

ما در این مقاله سعی داشتیم شما را با یک تکنسین کولر گازی یا نصاب کولر گازی آشنا کنیم. ممکن است شما قصد قرار گرفتن در این موقعیت شغلی را داشته باشید که در این صورت این میتواند برای شما کاربردی باشد. درآمد نصاب کولر گازی میتواند از یک کارمند دولتی بسیار بیشتر باشد البته در صورتی که مهارت لازم را داشته و نیز موارد ایمنی، اخلاقی و قانونی را رعایت کند.

درخواست تکنسین کولر گازی

در صورتیکه نیاز به تکنسین کولر گازی دارید وارد این لینک شوید.

9دقیقه مطالعه

لینک اشتراک مقاله با دیگران

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

این پست چقدر مفید بود؟

مجتبی پورموسوی

مجتبی پورموسوی 79پست تا امروز

دیدگاه کاربران 29 دیدگاه

 • محمد حسین تمبزکار

  سلام،با توجه به مطالب خوب و مفید شما ،درسطور اولیه جایی اشاره فرمودید خازن با سیم پیچ استارت موازی می شود در صورتیکه خازن با هر دو سیم پیچ موازی می شود البته خازن رانینگ.

  پاسخ دهید

  • sarmayesh

   سلام دوست عزیز.منظور شما کدوم مقاله هستش؟این مقاله که درباره سیم پیچ نیست

   پاسخ دهید

 • مرتضی پ ن

  سلام مطالبتون درخصوص آموزش خزان یخچال بسیارآموزنده بود،سپاس فراوان ازدانش بروزشما👌👏🌹🌹🌹 بنده فریزرآرچلیک دارم،چندروزی ولتاژبرق از۲۲۰ پایین میاداستارت میزنه روشن نمیشه، تاولتاژ۲۲۰-۲۲۱ میرسه روشن میشه، بعدازیک دقیقه کارکردخاموش میشه،مقاوت نمیکنه روشن نگهداره،متأسفانه درشهرماتعمیرکارمجرب که بافریزرهای دیفراست دانش روز نداریم،بنده بامطالعه انترنتی عیب یابی،آموزش دیدم،باتشکروتوفیق روزافزون👏👏👏👏👏🌹🌹🌹🌹🌹

  پاسخ دهید

  • sarmayesh

   سلام.ممنون از نظر شما.در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر با شماره 05138595333 تماس بگیرید.

   پاسخ دهید

 • صادق

  سلام یخچال ما پارس هستش . تازگیا وقتی فن داخلش که کار میکنه قطع و وصل میشه . موقع قطع و وصل صدای تق تق میده وقتی هم مدتی بدون صدا میشه بعد اینک در یخچال رو باز میکنیم دوباره همین قطع و وصل فن داخلش شروع و موجب قطع و وصل نمایشگر دماش میشه فکر میکنم که یه جوری برقش قطع و وصل میشه و موندم همیشه تو چند روز مشکل پیش امده هر وقتیم در رو باز میکنیم شروع پشت سر هم صدای تق تق فن داخل شروع میشه ولی وقتی شب موقع خواب که زیاد در باز نمیشه چنین مشکلی پیش نمیاد دلیلش چی میتونه باشه . ممنون میشم بنده رو راهنمایی کنید. تشکر

  پاسخ دهید

 • ناشناس

  بسیار عالی بود

  پاسخ دهید

 • سرباز کورش

  سلام
  یه فریزر الکترو استیل داریم کِ هر 20یا30 ثانیه یه بار تیک تیک میکنه اما موتور روشن نمیشه.
  رلشو در آوردم فقط یه لکه قهوه ای روی قاب پلاستیکی رلش بود بردم پیش یخچال سازی چکش کرد گفت رلش سالمه.
  یعنی امکان داره از موتورش باشه.
  میشه راهنمایی کنید چجوری با برق مستقیم موتورشو تست کنم.

  پاسخ دهید

  • sarmayesh

   سلام وقت بخیر.لطفا در واتس اپ پیام بدین چون اینجوری توضیح دادنش سخته. 09151515154

   پاسخ دهید

 • آرین

  سئوالی داشتم ..یخچال 1/4 دانفوس با راه سنگی
  ولی در2 مرتبه اول آمپر 5.5 میکشه راه اندازی نمیشه ولی دفعه 3 راه اندازی میشه و آمپر 1.5 میکشه که متعاله تا ترموستات میکنه مشکلی نداره علت این تاخیر چیه . رله اش خرابی داره یا موتور جون نداره . مدار رو شستم . در ایر تعویض شده . گاز شرایطش خوبه حدود 18 ساکشن داره . امکانش هست با رله سیمی و خازن و دوربود تو مدار بیا رمش . اورلود حتما میخاد

  پاسخ دهید

  • sarmayesh

   سلام.لطفا به صورت مستقیم یعنی با برق مستقیم بدون رله تست کنید.اگر مشکلی نداشت رله رو عوض کنید و با رله سیمی امتحان کنید.05138595333

   پاسخ دهید

 • رضا مقدم

  با سلام
  بنده کولر ویت پوینت 12 هزار دارم موقع روشن شدن تا بخواد کمپرسور روشن بشه فیوز برق کلا میپره.. ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ دهید

  • sarmayesh

   سلام لطفا با شماره 05138595333 تماس بگیرید

   پاسخ دهید

 • پرویز جهان دیده

  سلام. لطفا در مورد اینکه فرمودید که از روی مشخصات فنی کمپرسور میتونیم بفهمیم سیم پیچ مس هست یا آلمینیوم توضیح بیشتری بدید. ممنون

  پاسخ دهید

  • sarmayesh

   سلام وقت بخیر.ببینید هر شرکت یک کد فنی بر روی هر محصولش درج میکنه که بر اساس اون کد ها مشخصات فنی کمپرسور بدست میاد.با استفاد از اون کد ها میشه فهمید سیم پیچ مسی هست یا الومینیوم .کد سیم مسی با الومینیوم تفاوت داره

   پاسخ دهید

 • سید محسن یوسفزاده

  سلام.
  کولر گازی من با گاز r22 پر شده و قدیمی هست. اکنون گاز آن تخلیه شده. آیا میشود بجای گاز r22 از گاز 410 استفاده کنم؟ مکانیزم دستگاه اجازه میدهد؟

  پاسخ دهید

  • sarmayesh

   سلام وقت بخیر.بستگی به مشخصات دستگاه دارد.لطفا با پشتیبانی شرکت تماس بگیرید. 05138595333

   پاسخ دهید

 • dvi

  سلام. اگر میگید میزان سرمایش r22 کمه چرا در کولر گازی حاره ای که پیستونی هستن از r22 استفاده میکنن ولی روتاری که دوام کمتری داره در گرما r410,؟

  پاسخ دهید

  • sarmayesh

   سلم دوست عزیز وقت بخیر.گاز 22 نسبت به چه گازی سرمایش کمتری داره؟نوع گاز مصرفی بستگیبه سیکل داره.دلیل نمیشه چون موتور روتاری هست از 410 استفاده کنند و برای موتور های چیستونی از 22.هر کولر گازی با توجه به مداری که داره که بسته به نوع روغن و موارد دیگه میشه ،گاز متفاوتی استفاده میشه.معمولا برای کولر گازی های کم مصرف از گاز 410 استفاده میشه و ربطی به روتاربی بودن موتور نداره

   پاسخ دهید

 • احمد

  سلام و خسته نباشید خدمت شما،ببخشید من یه یخچال سوپر مارکت ۶درب دارم،که سه تا فن اوپراتور داره،ازین سه تا دوتاش خرابه،ایا تو سرمادهی یخچال مشکلی ایجاد میشه؟دمای یخچال خیلی دیر میاد پایین،برای هر درجه کاهش دما باید حدود ۲،۳ساعت کار کنه.

  پاسخ دهید

 • کریمی

  سلام هنگام روشن کردن کولر گازی حالت تهوع ایجادمیشودچرا

  پاسخ دهید

 • فیض الله رحیمی

  سلام کمپرسور و کندانسور پخچال گرم است ولی آب داخل جا یخی، یخ نمی زند، علت چی است؟

  پاسخ دهید

  • sarmayesh

   سلام وقت بخیر.بهترین کار این هست که به یک سرویسکار نشون بدین.اما احتمالا گاز نداره که خنک نمیشه.البته در صورتیکه موتور سالم باشه و کارکنه.ایا یخچال خنک میشه یا کلا یخچال خنک نمیشه؟؟؟احتمال دیگه این هست که موتور از فشار افتاده باشه

   پاسخ دهید

 • پرویز جهان دیده

  سلام. در مورد کدهایی که فرمودید میشه از روی اونها فهمید که سیم پیچ کمپرسور مسی هست یا آلمینیوم. چجوری میتونم اون کدها رو بخونم وبفهمم. خیلی مختصر جواب دادید.

  پاسخ دهید

 • علی نیکدل

  سلام
  من یک کمپرسورdwm برای دستگاه بستنی بارسفت کن دارم . و گاز r22 تزریق شده . وقتی بعد از مدت ۷ ماه که دستگاه را روشن کردم ، گاز ندارد . آیا سیستم نشتی دارد ؟ چون دستگاه کارکرده بود و فروشنده به من گفته بود که باید هفته ای یکبار دستگاه را روسن کنی و اگر نه گاز ته نشین میشه .
  ضمنا آیا نیاز به تعویض روغن به صورت سالیانه هست ؟ یا دستگاه نیاز به تعویض روغن به طور کلی ندارد ؟
  لطفلطفا من را راهنمایی بکنید .

  پاسخ دهید

  • sarmayesh

   سلام وقت بخیر دوست عزیز.ببینید اول اینکه باید برسی بشه تا بشه دقیقا مشکل رو پیدا کرد.اما اگر قبلا کار میمرده و الان سرد نمیکه احتمالا نشتی داشته و گاز خارج شده.مورد بعدی مگه میشه گاز ته نشین بشه؟؟؟؟؟این حرف اصلا درست نیست.وقتی کمپرسور در یک سیکل یا مدار برودتی نصب هست اصلا نیاز به تعویض روغن نداره به هیچ عنوان.توصیه میکنم به یک نفر متخصص دستگاه رو نشون بدین.

   پاسخ دهید

 • مازیاراحمدی

  داخل کمپرسور کولر پراید مس وجود دارد؟

  پاسخ دهید

 • ابراهیم

  رله سنگی شکسته ایا ممکن است یخچال روشن نشود ممنون

  پاسخ دهید

 • سعید محسنی

  سلام وقت بخیر .یک ساید جنرال الکتریک دارم .موقع استارت چند بار صدای “چیک”مانند داره .یک بار هم که در یخچال را باز کردم روی مانیتور بجای عدد برودت فقط حروف hrs درحال چشمک زدن بود .یخچال هم کار نمیکرد.چند ساعت از برق کشیدم وقتی زدم به برق بازهم چند بار صدای اول که گفتم بود ولی بعد بکار افتاد . سرماش هم خوبه منفی هجده وسه .میشه راهنمایی بفرمایین چه ایرادی پیدا کرده؟ممنون

  پاسخ دهید

آخرین محصولات فروشگاه

مشاهده همه