تفاوت گاز مبرد R134 و R600a | دانستنی های لازم هنگام خرید

تفاوت گاز مبرد R134 و R600a | دانستنی های لازم هنگام خرید

تنوع زیادی در بین گازهای برودتی سیستم های سرمایش و گرمایش ایجاد شده است و قطعا بدون داشتن اطلاعات ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید و نتوانید به خوبی، گاز مورد نظر خود انتخاب کنید. ما اینجاییم تا یکی از مقایسه های پرتقاضا گازهای برودتی را برای شما بررسی کنیم. در این مقاله می خواهیم تفاوت گاز مبرد R134 و R600a را با هم به طور همه جانبه بررسی کنیم.

در ابتدا برای بهتر متوجه شدن توضیحات ما، می خواهیم نقش گاز مبرد در سیستم های سرمایشی را بررسی کنیم.

برای آشنایی با انواع گاز مبرد این مقاله را از دست ندهید

نقش گاز مبرد در سیستم های خنک کننده مانند کولر گازی چیست؟

اکثر مردم مبرد را به عنوان یک مایع واحد تصور می کنند. با این حال، این در واقع ترکیبی از مایعات مختلف انتقال حرارت است که در همه سیستم های تهویه مطبوع و پمپ های حرارتی استفاده می شود. مبرد سیستم شما بین دو واحد کولر گازی شما کار می کند: یونیت داخلی و یونیت خارجی.

داخل کولر گازی شما یک سیم پیچ به نام کویل اواپراتور وجود دارد. عملکرد آن تبخیر مبرد به منظور جذب گرما از نواحی اطراف است. این چرخه در زمان تابستان به یک صورت است و در زمستان برای کولر گازی هایی که قابلیت گرمایش دارند، کاملا برعکس می شود.

پس از این مرحله، گاز مبرد از خط مبرد به سیم پیچ دیگر فرستاده می شود و در آنجا دوباره به حالت مایع متراکم می شود. از آنجا گرما به داخل یا خارج از خانه منتقل می شود و به کولر گازی شما کمک می کند تا به طور موثر کار کند.

حال که تا اینجای کار متوجه شدید که نقش گاز مبرد در کولر گازی ها و سیستم های سرمایشی، چیست در ادامه به بررسی تفاوت گاز مبرد R134 و R600a می پردازیم.

گاز مبرد R134 چیست و چه کاربردی دارد؟

در مقایسه گاز مبرد r134 و r600a ابتدا می خواهیم شما را با گاز مبرد r134 آشنا کنیم.  R134a از خانواده مبرد  HFC با نام Tetrafluoroethane (CF3CH2F) شناخته می شود. با کشف اثر مخرب مبردهای CFC و HCFC بر لایه ازن، خانواده مبرد HFC به طور گسترده ای به عنوان جایگزین آنها مورد استفاده قرار گرفته است.

در حال حاضر به عنوان جایگزینی برای مبرد R-12 CFC در قسمت گریز از مرکز، پیچ دوار، اسکرول و کمپرسورهای رفت و برگشتی استفاده می شود. برای حمل و نقل معمولی ایمن است زیرا غیر سمی، غیرقابل اشتعال و غیر خورنده است.

R134a یک HFC است که در تهویه مطبوع خودرو، کولر گازی و برخی دیگر از سیستم های تهویه مطبوع استفاده می شود و به عنوان جایگزینی برای R12 و R22 در فرآیندهای تبرید با دمای متوسط ​​و بالا مانند تبریدهای تجاری و خانگی و چیلرها استفاده می شود.

هنگامی که در معرض محیط قرار می گیرد به صورت گاز وجود دارد زیرا دمای جوش -14.9 درجه فارنهایت یا -26.1 درجه سانتی گراد است.

این مبرد 100٪ با روان کننده ها و مبردهای معدنی که در حال حاضر در R-12 استفاده می شود سازگار نیست. برای طراحی این مبرد باید تغییرات طراحی کندانسور و اواپراتور انجام شود. استفاده از شیلنگ های کوچکتر و افزایش 30 درصدی مقررات فشار کنترل نیز باید به سیستم انجام شود.

تا اینجای کار برای بررسی تفاوت گاز مبرد R134 و R600a به خوبی با گاز R134 آشنا شدید. حال می خواهیم گاز مبرد R600a را به شما معرفی کنیم.

گاز مبرد R600a چیست و چه کاربردی دارد؟

مبرد R600a یک مبرد طبیعی است که یک شکل ایزومری از بوتان بدون شاخه می باشد و برای بسیاری از کاربردهای خنک کننده مناسب است. این گاز سازگار با محیط زیست بوده و اثر غیر مخربی دارد و در کاربردهای برودتی، دارای مصرف کم و قدرت بار بالایی است. همچنین با بسیاری از روان کننده ها سازگار است.

R600a معمولاً به دلیل تأثیر محیطی کم و عملکرد ترمودینامیکی خوب مورد استفاده قرار می گیرد.

برای انواع کاربردهای صنعتی، تجاری و داخلی مناسب است. این ایزوبوتان به ویژه به عنوان مبردی شناخته می شود که در یخچال و فریزرهای خانگی استفاده می شود.

این ترکیب متنوع همچنین از اسپری های آئروسل، صنعت پتروشیمی، دستگاه های پخش نوشیدنی و رطوبت گیر شناخته می شود. عدد E غذایی ایزوبوتان این گاز مبرد E 943b است و در صنایع غذایی ایزوبوتان به عنوان گاز بسته بندی و پیشران استفاده می شود.

شاید برایتان سوال باشد که منظور از ایزوبوتان چیست. ایزوبوتان یک ایزومر بوتان (متد= ایزومریزاسیون) است، به این معنی که ترکیب شیمیایی مشابه بوتان را دارد اما با نظم اتم های متفاوتی. همانطور که در مورد بوتان اتفاق می افتد، ایزوبوتان یک گاز هیدروکربوری قابل اشتعال است که با فشار تحت فشار مایع می شود.

تا اینجای محتوا به خوبی با دو گاز مبرد مورد بررسی ما، آشنا شدید و خود می توانید یک مقایسه گاز مبرد r134 و r600a کاربردی برای خود داشته باشید اما ما در فاکتورهای مختلف در ادامه محتوا، این دو گاز را بررسی می کنیم.

تفاوت گاز مبرد R134 و R600a و نکاتی که باید بدانید!

گاز مبرد R134a به دلیل حلالیت زیاد در آب برای همه سیستم های تبرید مناسب نیست. حتی اگر مقدار کمی آب وجود داشته باشد، تحت عمل روغن روان کننده، اسید، دی اکسید کربن یا مونوکسید کربن تولید می کند که باعث خوردگی فلز می شود، بنابراین R134a به خشک شدن و تمیز کردن سیستم بیشتر نیاز دارد. گاز مبرد r600a (ایزوبوتان) کمی در آب محلول است و سازگاری خوبی با اکثر فلزات مانند فولاد کربنی، فولاد ضد زنگ، مس و آلومینیوم دارد.

گاز مبرد R134a سمیت بسیار کمی دارد و در هوا قابل اشتعال نیست و در دسته ایمنی A1 قرار دارد و جالب است بدانید که این مبرد بسیار ایمن است.

گاز مبرد r600a دارای تحریک ضعیف و قابلیت بیهوشی را دارد و همین طور قابل اشتعال است. هنگامی که با هوا مخلوط می شود، می تواند یک مخلوط BaoZa ایجاد کند. در صورت حرارت و شعله های باز ممکن است BaoZa را بسوزاند. در تماس با اکسیدان ها واکنش شدیدی نشان می دهد. بخار آن از هوا سنگین تر است و می تواند در مکان نسبتاً دورتر در سطح پایین تری پخش شود و هنگام برخورد با منبع آتش مشتعل می شود. R134 اثر گلخانه ای خاصی دارد اما  گاز مبرد r600a هیچ اثر گلخانه ای ندارد.

گاز مبرد r600a دارای فشار تبخیر، فشار متراکم و دمای خروجی کمتر از R-134a است. چگالی مایع کمتر مبرد  R600a  حجم شارژ 45 را از R-134a می کند و عملکرد تبرید خوبی دارد، ظرفیت تبرید   R-134aعدد 55 است. مبرد  R600a تأثیر مخرب قوی بر روی لایه ازن دارد و اثر گلخانه ای آشکاری نیز دارد.

در روزهای اولیه، صنعت یخچال چین توجه و انرژی خود را بر روی جایگزین مبرد R134a متمرکز کرد. مبرد R134a و روغن روان کننده معدنی با یکدیگر سازگار نیستند و الزامات کنترل پاکیزگی فرایند تولید و اجزای سیستم تبرید بسیار سخت است. مصرف انرژی یخچال ها نیز پس از استفاده از مبرد R134a افزایش یافته است. در عین حال، مبرد هنوز گلخانه خاصی دارد و نمی تواند جایگزین مناسبی برای r600a باشد.

6دقیقه مطالعه

لینک اشتراک مقاله با دیگران

[ratemypost]
حسین موسوی نیا

حسین موسوی نیا 13پست تا امروز

دیدگاه کاربران یک دیدگاه

  • مهرداد
 ایمانی

    سایتتون محشرههههه 😍😍😍

    پاسخ دهید

آخرین محصولات فروشگاه

مشاهده همه